Jak na skener Genius ColorPage Vivid III

Skener Genius Colorpage Vivid III patří mezi paralelní skenery. Když jsem si ho koupil asi před třemi lety, nedalo se o jeho zprovoznění pod linuxem ani mluvit. Nedávno jsem ale úplně náhodou hledal, jak zprovoznit jiný skener a jen tak ze setrvačnosti se podíval na Genius. Plody své práce dodávám zde, snad srozumitelně pro každého.Koho zajímají odkazy na jiné zařízení, doporučuji k nahlédnutí stránku s nejnověji podporovanými skenery – Projekt SANE. Skenery jsou zde seskupeny podle výrobce.

Požadavky na systém.

skener jsem zprovozňoval pod distribucí RedHat 7.3. Potřebné jsou knihovny a programy pro překládání programů ze zdrojového kódu a přístup k systému jako administrátor (nebo zneužít pro překlad balíčků Vašeho správce systému). Veškeré potřebné balíčky pro překlad se nacházejí na instalačních CD.

Instalace rozhraní SANE

1. Smazat staré instalace SANE (RPM nebo překlady)!!!

To je velmi důležité: když jsem poprvé překládal balíčky rozhraní sane, jaksi jsem pozapomněl odinstalovat původní sane-backend od RedHatu. Překlad se povedl bez problémů, skener byl nalezen, ale pokus o skenování skončil chybou, se kterou jsem se dosud nesetkal. Znělo to podobně jako „došlo k výjimce matematického koprocesoru“!! Skoro jsem si připadal jako v MS Windows 😉 Po podrobné prohlídce systémů a odinstalování všech balíčků sane (i kompilovaných) a po opětné níže popisované instalaci vše fungovalo jak má být.

2. Stáhnout a rozbalit:

  • sane-backend: obsahuje vlastní drivery skenerů, skenovací rozhraní scanimage ovládané z příkazové řádky, síťový skenovací démon – saned – a SANE-API dokumentaci)
  • sane-frontends: obsahuje grafická rozhraní xcam, xscanimage, a příkazovou řádkou ovládaný program scanadf. Tento balíček není bezpodmínečně nutný, jestliže budete pracovat s jiným rozhraním jako například XSANE (doporučuji navštívit stránku s frontendy)

Ze stránek projektu SANE si stahněte první dva balíčky:

Vlastní driver podporující Váš „Geniální“ (od slova Genius :)) skener najdete na stránkách původně se zabývajících skenery Plustek – http://www.gjaeger.de/scanner/plustek.html Doporučuji prohlédnout celé stránky, i zde najdete spoustu zajímavostí (hlavně když něco nefunguje, jak má) . V době, když jsem skener dával dohromady byla poslední verze 0.45-5.

Takže máte tři balíčky.

sane-frontends-1.0.10.tar.gzsane-backends-1.0.11.tar.gzplustek-sane-0.45-5.tar.gz

S rozbalením pomůže „půlnoční komandér“ (tedy Midnight Commander) a nebo pro linuxové fajnšmekry příkazová řádka – tar xzfv …..

Obsah adresáře plustek-sane-0.45-5 zkopírujeme do adresáře sane-backends-1.0.11a necháme přepsat všechny existující soubory.

A jsme připraveni na kompilaci, instalaci, konfiguraci a skenování.

3. Kompilace a instalace sane-backends:

Potřebujeme se nalogovat jako root. V adresáři sane-backends provedeme instalaci. POZOR doporučuji přečíst soubor PROBLEMS. Byly tam poznámky o možném poškození skenerů Mustek a návod, jak tomu zabránit. U popisovaného skeneru však nic nehrozí 😉

[root@pandion sane-backends-1.0.11]# ./configure
[root@pandion sane-backends-1.0.11]# make
[root@pandion sane-backends-1.0.11]# make install

Kompilace mi na Duronu 800/512MB RAM trvala kolem 6 minut a pokud se nestane nic nepředvídané, je hotovo.

4. Modul ke skeneru – plustek

  • pokud máte skener na jiném LPT portu (zde s adresou 0x378) doplňte příslušnou adresu (k nalezení v BIOSu nebo správci zařízení ve Windows)
  • vysvětlivky (vybral jsem asi to nejpodstatnější)
    lampoff=180 lampa se vypne automaticky po 3 minutách
    warmup=15 bude se čekat 15 sekund na zahřátí skenru port=0x378 skener je pripojen k paralelnímu portu s adresou 0x378 (nastaveno v BIOSU)
    forceMode=0 mód paralelního portu (ECP, EPP, standard) se nastaví autodetekcí; (1=SPP, 2=ECP)

Změníme adresář na /plustek-sane-0.45-5/backend/plustek_driver/ Provedeme kompilaci a instalaci vlastního modulu do jádra. Takže:

[root@pandion plustek_driver ]# make all
[root@pandion plustek_driver ]# make install

Jestli vše proběhlo jak má, měla by se během instalace rozblikat LED-ka skeneru umístěná pod ovládacími tlačítky.

Konfigurace modulu:

do \etc\modules-conf napíšeme následující řádky: nastaví se tím parametry nahrávaného modulu.

alias char-major-40 pt_drvpre-install pt_drv modprobe -k parport options pt_drv lampoff=180 \
warmup=15 port=0x378 OffonEnd=0 mov=0 slowIO=0 forceMode=0

Vytvoření příslušného zařízení

[root@pandion dev ]# mknod /dev/pt_drv c 40 0

Poté by se měl objevit „soubor“ zařízení – /dev/pt_drv

5. Kompilace a instalace sane-frontends

pokud je potřebné, nainstalujte si (BTW – vždy to jde přece smazat). Opět klasickou cestou jako posledně:

[root@pandion sane-frontends-1.0.10]# ./configure
[root@pandion sane- frontends -1.0.10]# make
[root@pandion sane- frontends -1.0.10]# make install

6. Zasloužená odměna:

A nastává okamžik pravdy. Jdeme na zjištění, zda je skener dostupný v systému. Nejjednodušší způsob je napsat už jako obyčejný uživatel

[mizi@pandion mizi]# scanimage -L

je-li výsledkem následující řádka, máte vyhráno

device `plustek:/dev/pt_drv' is a Plustek Genius Colorpage Vivid III V2 \parallel port flatbed scanner

Já mám sice „pouze“ Genius ColorPage Vivid III V1, což ovšem nemění nic na faktu, že i tak skenuji o 106 🙂

7. Rozhraní SANE pod X-Windows

Protože používám KDE a pro úpravu obrázků GIMP, nainstaloval jsem si rozhraní Xsane a to použil jako zdroj pro získání obrázku (takže jak jste zvyklí z windows – akorát tam se uplatní TWAIN ovladač Vašeho skeneru). Xsane najdete na stránkách projektu – http://www.xsane.org. Překlad balíčků byl stejný jako v předchozích případech, a tak se mi již nebudu věnovat. Maximálně pokud chcete použít Xsane v Gimp-u, pak musíte udělat symlink xsane v adresáři pro plug-iny v svém HOME adresáři (~/.gimp-1.2/plug-ins/xsane) ukazující na soubor /usr/local/bin/xsane. Buď v Midnight Commanderu a nebo příkazem: mělo by stačit

ln -s /usr/local/bin/xsane ~/.gimp-1.2/plugins/

Pak spustíte Gimp a vyberete z nabídky /Soubor/Získat/Xsane:dialog zařízení

Pokud nepoužíváte Gimp (což je krajně podivné ;-), můžete skenovat přímo v programu Xsane. Postupy, nastavení apod. jsou stejné jako při použití s Gimp-em, jenom se naskenovaný obrázek objeví ve vlastním rozhraní Xsane, kde ho můžete jednoduše editovat (vyčistit, změnit velikost obrázku, rozostřit nebo třeba poslat do OCR aplikace, pokud se Vám jí povedlo rozchodit /mě tedy ne – aspoň aby rozpoznávala i české znaky/). Výstup sew ukládá v pmn souboru, který načtete i v Gimp-u. Pro ukázku geniálního rozhraná Xsane v Gimp-u přikládám screenshot (opět dělaný v Gimp-u). Pokud Vás ani tohle nepřesvědčí, tak nevím 🙂


Rozhraní Xsane v Gimpu

Dodatky a postřehy ke skenování

skener jsem dříve provozoval pod Windows 2000 s originálními drivery od firmy Genius. Zkušenost z linuxu mě velmi potěšila: bez úpravy obrázku před skenováním dopadl sken lépe v linuxu než ve Windows!! Sice mnohem tmavší než originál (asi vlastnost skeneru – BTW taky není žádná sláva, ale co byste čekali za nějaké 3000 Kč před pár lety), ale jinak obsahoval všechny odstíny co měl. Ve windows byl dost kontrastní s drobnou absencí středních stínů. Pro ukázku jsem přibalil dva skeny: použito je základní nastavení driveru. Jak ve windows, tak v linuxu. Abych nemusel upravovat originál a nebyl moc veliký, zvolil jsem rozlišení 100 dpi. Gama 1.00, kontrast a ostatní na nule. Barevná korekce nulová. Ve windows také základní nastavení. Fotka komprimovaná na 60 kB.


Prvotní sken z linuxu

Prvotní sken z Windows.

Druhá sada je upravená fotka v linuxu (Gimp!) a ve windows Trial verze Photoshopu z CD časopisu PC World. Nastavení jsou samozřejmě různá, ale snažil jsem se v rámci možností dosáhnout co nejlepší výsledek. A závěr? Pro běžné použití nepotřebujete Photoshop za 20 tisíc korun a s Gimpem dokážete prakticky to samé. (neprováděl jsem vyrovnání kontrastu, úrovní částí obrazu – ve je bráno jako celek)


Opravený sken z linuxu

Upravený sken z Windows.

Rychlost náhledu a skenování je pomalejší než ve windows (driver ve windows obsahuje pro vyšší rozlišení jakési urychlovací funkce – asi průběžné ukládání skenovaného souboru na disk), ale není to tak na závadu. O trochu horší se mi jeví „zubatost“ hran (všimněte si listů vrtule), ale zatím jsem neměl čas laborovat a nastavením rozlišení. V kadém případě skener funguje a na to, e do realizace musíte dát pouze trochu studia anglických manuálů to jde doceal dobře. Stranou jsem nechal nastavení Xsane před skenováním (gama, barevná úprava…).

Jediný problém vidím v tom, že když se vypne lampa skeneru po nastavené době, bliká pořád LEDka pod tlačítkama. Taky by mě zajímalo, jestli se někomu povedly zprovoznit funkční tlačítka. Takové zmáčknutí tlačítka a otevřel by se Gimp není tak docela od věci. Pokud náhodou budete mít dotazy, námitky apod., pošlete mi mail na mizi_at_mizi.mzidek.net

Komentáře zakázány.