Dokonáno jest

Vypůjčil jsem si tento citát, protože si myslím, že se anabáze Sound Blaster X-fi chýlí ke konci. Sice ne úplně zdárnému, ale přece jen nějakému. Po aktualizaci na (k)ubuntu 9.10 Karmic Koala jsem byl mile překvapen okamžitou funkčností zvukové karty. Ono to nebylo zas takové překvapení. Signály oznamující, že v jádru 2.6.31 bude modul pro X-fi integrován. A tak se stalo. Děkuji tedy všem vývojářům, kteří alespoň takto zpřístupnili X-fi „širokým masám“. Stále nefunguje předni I/O panel, stále mám problém s subwooferem, ale to jsem měl i předtím.

X-Fi: o trochu dále

Včera večer jsem strávil dost dlouho prohledáváním archivů, mailing listu alsa driverů a konečně mám nějaký pozitivní výsledek. Při testu repráků přes speaker-test -Dplughw:0 -c6 je slyšet šum ze VŠECH kanálů. Co tomu předcházelo? Začneme popořádku.

Odstranit oficiální driver nainstalovaný podle předchozího návodu. Proč odstraňovat oficiální driver? Odpověď je nasnadě: další vývoj podle toho co jsem nalezl s největší pravděpodobností nebude, a tudíž zůstat na 2+0 je u karty typu X-Fi nemyslitelné. Odinstalace se provede takto: osobně mám zdrojáky oficiálního driveru v /usr/src/XFiDrv_Linux_Public_US_1.00. Takže jdeme na to

»» celý článek

X-Fi: blýskání na lepší časy?

Skoro jsem si myslel, že vydáním „oficiálního“ funkčního driveru od Creative bude pokračovat zlepšující se podpora mojí zvukovky, ale asi jsme se spletl. Včera jsem z nudy procházel bookmarky a narazil na fórum Creative. (Poté, co na něm byly hlášky typu „Thanks Creative it works“ jsem ho přestal sledovat.) Ale nové příspěvky mne zaujaly. V dobrém i špatném. To špatné je, že vývoj dalšího driveru s největší pravděpodobností nebude. A ten dobrý je, že existuje alternativa. Ale popořádku. To, že po instalaci driveru od Creativu zvukovka hraje aspoň trochu kvalitně hraje jsem psal. Velká závada je zvuk 2+0. Absence funkčnosti digitálních výstupů (můj reciever má několik digitálních vstupů a tak mp3 z počítače poslouchám přes něj pouze z Windows), zbývajících repráků a o subwooferu ani nemluvím. Ale zpět k fóru Creative. Příspěvek z července hovořil o alternativním driveru s tím, že funguje 5+1 zvuk!! Po chvíli prohlížení odkazů jsem zjistil, že se jedná o betu alsa driverů. Jde o unstable – což mi trochu dělá vrásky, ale reference jsou docela povzbudivé. Až bude nálada a čas (vzpomínám na hodiny strávené nad betou Creative driverů), určitě se na to podívám. A pak sem samořejmé poreferuji.

Linux v domácnosti

Někdo tvrdí, že příkazová řádka v linuxu uspokojí jen masochisty případně správce serveru. Není to tak. Známý pilot (uživatel linuxu) mi poslal odkaz na toto video. Jednoduchoučký skriptíček, a jaké dokáže divy. Otázka je, co na to ta CD-ROMka. Ve spojení s webkamerkou a ssh tu je vzdálená správa potomka, aneb jak pomoci své unavené drahé polovičce s hlídáním 🙂

#/bin/sh
while [ 1 = 1 ]
do
  eject
  eject -t
done

Vítr ve vlasech

Nedávno jsme byli ulovit pár kešek v okolí Lipna. Protože víme, že nedaleko je bobová dráha, tak nám to nedalo a vyzkoušeli ji. Moc pěkné. Půjčil jsem si Katky foták (umí natáčet video), a výsledek je zde. Budete -li mít cestu kolem Lipna, určitě doporučuji. Dosažená rychlost je i přes 40 km/h. Natáčel jsem 2x – jednou přede mnou pustili obézní rusku s menší holčičkou (dohnal jsem jí v polovině, a pak otráveně jel krokem), a podruhé toto video – holčička přede mnou jela celou cestu jako drak, ale pak najednou zabrzdila a koukala kdo za ní jede. Potom co jsem na ní volal aby jela, práskla do koní, a displej jí ukázal ještě větší rychlost než mě.

Nefunkční media upload a WordPress 2.8

aktualizoval jsem na WordPress 2.8 sice pozdě, ale přece 🙂 . Naprosto mě rozladila absolutní nefunkčnost inzerovaných „enhanced“ ajaxových menu – což je funkcionalita, kterou se 2.8 chlubila. Po prohledávání googla, diskusí jsem nakonec rezignoval. Pro mé stránky mi vše dostačovalo. Ale ouha. Starám se i o stránky Prachatické Píšťalky a tady jsem narazil. BFU nejsou schopni přidávat obrázky bez klikacího rozhraní, a tak jsem se rozhodl jednat. Měl jsme podezření na nějaký pluggin (klasika). Protože jich mám docela dost o porůznu poupravované,  nainstaloval jsem raději  vedle čistou verzi WP 2.8 a zjistil, že vše funguje. Další krok je postupná instalace pluginů. A hele – po instalaci Category icons se problém s ajaxem objevil. Doinstaloval jsem i další pluginy ale ty byly OK. Pak už bylo klíčové slovo do Googla hračka: „Category icons WordPress 2.8“. Hned první odkaz mne dovedl na autorovu homepage a úpravu Category icons pro WP 2.8. Jednoduché elegantní. Díky.

X-Fi konečně bez problémů

Skoro po 3 letech Creative konečně vydala propietární drivery pro zvukovku, kterou mám už pár let na svém počítači. Její zprovoznění bylo ještě před pár měsící Sysifovskou prací s pochybným účinkem. Konečně ale mohu napsat, že po ostudných několika letech (první zmínky o proprietárních ovladačích máme ke 3/4 roku 2007) konečně Creative vydala driver, který nainstaluje snad každý. Instalace je opravdu jednoduchá (když máte základní nástroje pro překlad programů ze zdrojového kódu + zdroje jádra). A tak jsem jen zamáčknul slzu dojetí po předchozích peripetiích (to když jsem vzpomněl na nutnost úprav zdrojáků jádra v předchozím Creativním ovladači nebo zprovozňování OSS driverů v druhém případě).

Popis

 • Driver podporuje následující karty:
  Creative Sound Blaster X-Fi Titanium Fatal1ty® Champion Series
  Creative Sound Blaster X-Fi Titanium Fatal1ty Professional Series
  Creative Sound Blaster X-Fi Titanium Professional Audio
  Creative Sound Blaster X-Fi Titanium
  Creative Sound Blaster X-Fi Elite Pro
  Creative Sound Blaster X-Fi Platinum
  Creative Sound Blaster X-Fi Fatal1ty
  Creative Sound Blaster X-Fi XtremeGamer
  Creative Sound Blaster X-Fi XtremeMusic
 • a poskytuje následující funkčnost:
  ALSA PCM Playback
  ALSA Record
  ALSA Mixer

  »» celý článek

Instalace sp1 pro Visty a chyba 8004100A

Nikdy jsem si nemyslel, že budu na svém počítači provozovat (jeho)Visty. Osud (a má tolerantní polovička) tomu chtěli, že jsem koupil notebook od kolegovo bráchy s legálními předinstalovanými Vistami Ultimate. XPčka (která mi dodnes vyhovovala) už pravděpodobně neseženu. Takže vzhledem mému názoru o nezbytosti  legálního OS jsem kromě linuxu nainstaloval i Visty. Dnes mi systém nabídnul instalaci sp1. Po třetím neúspěšném pokusu jsem hledal na netu a o výsledky se podělím:

Pokud instalace skončí chybou 8004100A, zjistil jsem že stačí spustit službu Windows Modules Installer (trustedinstaller.exe). Tak je v defaultním nastavení spouštěna ručně a byla zastavena. Změnil jsem jí na automatické spuštění a navíc ji ručně před instalací spustil. SP1 se pak nainstaloval bez chybičky.

No a pokud ani to nezabere mám další tip

Ve Windows jsme nenašel definovanou proměnnou Path. Na MS technetu bylo řešení. Přidat %windir%\system32\wbem do proměnné Path. To se udělá následujícím způsobem

 1. Tlačítko Start > Můj počítač >Vlastnosti
 2. V levém menu je Upřesnit nastavení systému. Budete muset zadat heslo správce a přejdete na záložku Upřesnit. Dole je tlačítko Proměnné prostředí.
 3. Vyberou se Systémové proměnné a pokud se tam nachází hodnota Path, přidá se hodnota
  ;%windir%\system32\wbem
  Když tam není položka Path (jako tomu bylo u mě), přidejte ji.

Sound Blaster X-Fi v KDE 4.1.x

Jak jsem už varoval, budu pokračovat v popisu jak jsem zprovozňoval moji zvukovku v KDE 4.1. Nejdřív něco na úvod. X-Fi je typicky herní zvukovka primárně určena pro systémy s Windows. Nechám stranou politiku Creativu a komentáře na to, že x-let slibovali alespoň proprietární ovladače a nakonec se zpožděním asi necelých 2 let vydali betu, kterou zprovoznit je mistrovský kousek.

První pokus.

Byl podle návodu v balíčku staženého proprietárního ovladače. Po několika dnech (nemohu u toho sedět celý den v kuse – takže po večerech) se mi povedlo za pomoci různých nechutných hacků do zdrojáků kernelu (aby vůbec kompilace modulu proběhla) jsem dosáhnul, že se modul zkompiloval, natáhnul, ale aplikace, která k vytvořenému zařízení přistupovala zatuhnula. Magořina. Po dnu hledání na googlu jsem se naštval a rezignoval.

»» celý článek

Nebe a dudy

Nejedná se o článek zabývající se duchovními ani přízemními záležitostmi 🙂 i když jedná se spíš o to druhé. Tento týden jsme byli na dobvolené na Šumavě. Ubytování bylo v jedné chalupě v Brčálníku u Železné Rudy. A o to jde. Jakožto tůristé kterým nestačí tuzemsko jsme byli nuceni projet Železnou Rudou a Alžbětínem k německé hranici. Co mi udělalo radost je fakt, že si nás nikdo nevšimnul – žádné pasy, žádná kontrola a žádné „Nepřevážíte náhodou nepřihlášené valuty“? od nevrlého soudruha na hranicích. Prostě volný pohyb. Odvrácená strana byla horší – česká strana je zaplněná sádrovými příšerkami, které jsou s to naplnit středně velký dům hrůzy. Když jsme tak projížděli mezi skoro nekončící řadou Vietnamských krámků a tržišť prodávající naprosto nevkusné zboží, skoro jsme se styděl, kde to vlastně žijeme. A to stačilo poodjet pár set metrů a vypadalo to úplně jinak. Jak se na nás asi soudruzi z Německé spolkové Republiky (tedy pardon SRN) asi musejí koukat. Kolem silnice samá kurva a kýč. Jen se podívejte. (sociální pracovnice jsem teda nefotil 🙂 )

A přitom stačí zajet o kousek dál a vidíme úplně něco jiné.

Nejhorší na tom je, že dokud je poptávka, bude i nabídka. Proto si budeme muset zvyknout, že podobné nádhery budeme vídat ještě hodně dlouho.

další »