Proč nepotřebuji Visty

Nedavno jsem zprovoznil Compiz-fusion na svém notebooku. Compiz je 3D akcelerované rozhraní. Něco podobné, o co se pokouší Windows Vista s jeho slavným Aero. A proč ho nepotřebuji? Odpověď je jednouchá. Protože vše mi poskytne linux a navíc zadarmo.

Tak například sidebar. Uznávám praktická věc. Ale musíte mít široký monitor – a o to jde. Já ho na noťásku mám  (Všichni ve firmě mi ho závidí). Na sidebaru mám vše co potřebuji – hodiny, monitoring systému, sítě, baterie, seznam procesů a co mi hraje přehrávač. (Screenshoty jsou na konci článku.) Pokračujeme – průhledná okna? Nema probléma. Efektů se ale brzy nabažíte – takže průhlednost nepoužívám. 3D přepínač oken? Jasně také – dokonce jsem si mohl vybrat jestli chci prstencový nebo obdobný jako u Vist. A kdyz k tomu přidáme Emerald theme Vista-like, mám grafické rozhraní Vist a funkčnost linuxu a ještě něco navíc. A co že Visty například nemají? (Rozumějme v defaultu.) Více pracovních ploch. Ano, namítnete – viděl jsem ten a ten program co to také umožňuje. Máte pravdu pár jsem jich zkoušel – ale upřímně řečeno ani jeden mi nevyhovoval 🙁 Škoda. Protože doma na pracovní stanici mám i XPčka (pro rýpaly legální) docela mi to chybí.

A nyní je čas na konec slov a k dispozici jsou screenshoty. Pozor – rozlišení mého noťasu je 1920×1200 – tak jsme musel zmenšovat. Pouze první obrázek je 100%. Pokud se Vám to zdá písmo trochu velké, pak vězte že při takovém rozlišení nelze jinak 🙂

A sidebar je k dispozici v tar.gz archivu. Instalace je jednoduchá. Archiv rozbalíte, V Superkarambě otevřete lokální motiv a nalistujete v rozbaleném adresáři odpovídající soubor s motivem.

Komentáře zakázány.